6 tipov, ako sa zabezpečiť predtým, ako príde recesia

Máte rodinu? Zabezpečte najskôr ju.

Napriek tomu, že odborníci neustále apelujú na dôležitosť dodržiavania zdravého životného štýlu, choroby našu populáciu neobchádzajú. Aktuálne sme v rámci rebríčka EU obsadili nelichotivé 7. najhoršie miesto so 45% úmrtnosťou na srdcovo-cievne ochorenia. Tie sa kedysi spájali so starnutím. Dnes sú považované skôr za dôsledok zlého životného štýlu. Skôr ako bude neskoro, uistite sa, že máte primerané poistenie pre prípad invalidity a životné poistenie, najmä pokiaľ máte deti, manžela alebo iných rodinných príslušníkov, ktorí sa spoliehajú na váš súčasný a budúci príjem. V prípade, ak máte poistenie zabezpečené zamestnávateľom, uistite sa, že krytie je naozaj dostatočné.

Doplňte svoj núdzový fond

V období rastu je skvelý pocit dopriať si všetko, čo máte radi. Od dobrého jedla po dovolenku. No práve dobré časy sú obdobím, kedy je vhodné vytvoriť si “vankúš” práve na tie horšie časy. Ak príde obava z nestabilnej ekonomiky, jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, je zabezpečiť, aby ste mali na sporiacom účte finančnú rezervu vo výške minimálne 3 až 6 mesačných nákladov vašej domácnosti .

Nájdite jednoduché spôsoby, ako znížiť životné náklady

Možno sa budete čudovať, koľko peňazí zbytočne utrácate za príliš drahý paušál, rôzne streamovacie služby, či predplatné aplikácii, ktoré vôbec nevyužívate. Stojí za to, urobiť si revíziu a vytriediť si to, čo využívate a to, čo ste už dlhšiu dobu vôbec nepoužili. Vyberte si lacnejšieho mobilného operátora a poplatky za streamovacie služby si rozdeľte so známymi. Viaceré služby ponúkajú možnosť zdieľania jednej aplikácie pre viacerých používateľov. Pomôcť k úspore na výdavkoch môže aj revízia aktuálnych zmlúv, takzvaný finančný audit. Pokiaľ ide o poistné zmluvy, požiadajte svojho finančného sprostredkovateľa o kontrolu krytia či lacnejšej možnosti podobného produktu. V prípade ak, máte hypotéku, poraďte sa,  či nie je vhodný čas na jej refinancovanie.

Splaťte kreditné karty

Kreditná karta je dobrý pomocník, ale zlý pán. Bezúročné obodbie netrvá večne a preto je dobré transakcie na kreditnej karte pozorne sledovať. Ak bez problému zvládnete vyčerpanú sumu uhradiť počas bezúročného obdobia, nebudú vám účtované žiadne úroky, a nemusíte zaplatiť žiadne peniaze navyše. V prípade, že uhradíte len časť vyčerpanej sumy, účtujú sa vám úroky zo zvyšku neuhradenej čerpanej sumy. O tom, ako si urobiť lepší prehľad vo svojich financiách sme písali už v predchádzajúcom blogu.

Pokračujte v investovaní

Keď akciový trh klesá a všetci sú v panike, pokračovať v investovaní sa môže zdať nelogické. Musíte si však uvedomiť, že tieto výkyvy sú v rámci dlhodobej stratégie investovania úplne bežné. To znamená, že ak chcete, aby vaše investície mali čo najväčšiu šancu rásť, investovať musíte pravidelne. Jednoduchý a efektívny spôsob je automatizácia platieb, ktorú si jednoducho nastavíte v internet bankingu sami alebo vám s tým pomôže váš finančný sprostredkovateľ.

Spoľahnite sa na čas

Či už sa recesie obávate alebo nie, dobrou správou je, že týchto 6 tipov vám pomôže vybudovať slušné finančné základy bez ohľadu na to, ako sa darí ekonomike.

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac