Chystáte sa na dovolenku autom? Vyhnite sa týmto chybám

Ležať na pláži a oddychovať v obľúbenej dovolenkovej destinácii je skvelý pocit pre všetkých, no predchádza tomu čas, kedy prežívame aj kúsok stresu, či sme na niečo pred odchodom nezabudli. Pokiaľ sa rozhodneme ísť na dovolenku autom, musíme okrem plánovania cesty myslieť aj na to, či máme naše auto v poriadku, tak motorickej stránke, ako aj z hľadiska všetkých potrebných dokladov. Preto sme pre vás pripravili krátky prehľad toho, na čo pred odchodom nezabudnúť, a čo robiť v prípade, ak sa vám na ceste stane nečakaná poistná udalosť.

Pred cestou si nezabudnite dohodnúť rýchlu servisnú prehliadku vozidla a preveriť platnosť STK a EK. Okrem toho si skontrolujte aj platnosť povinného zmluvného poistenia vášho vozidla. To vás chráni v prípade nehody, ktorou ste spôsobili škodu na cudzom vozidle, majetku alebo zdraví. Doklad o platnom PZP sa nazýva biela karta. Overte si, či zahŕňa všetky krajiny, kam cestujete. Ak by to tak nebolo, v prípade poistnej udalosti v krajine, ktorá je vo výluke, by ste nemali nárok na poistné plnenie. Apelovať na platnosť PZP je dôležité najmä kvôli vašej ochrane. Vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že kvôli dvom nezaplateným dňom v prípade škody, si bude poisťovňa od účastníka, ktorý nehodu spôsobil nárokovať dokonca až 100% – tné plnenie. Je to samozrejme skôr ojedinelý prípad, nakoľko v takýchto prípadoch poisťovňa berie do úvahy počet nezaplatených dní, ako aj platobnú disciplínu klienta. Je však určite dobré mať povinné zmluvné poistenie pred cestou v poriadku.

Prípady, kedy vzniká škoda na vašom vozidle, či už vlastnou vinou, počasím alebo inou neočakávanou okolnosťou, rieši havarijné poistenie. Pokiaľ havarijné poistenie nemáte, škodu, ktorú ste si zavinili na vlastnom vozidle budete musieť hradiť v celom rozsahu sami.

Podľa našich skúseností vodiči často zabúdajú na veľkú pomoc pri poistnej udalosti, akou je asistenčná služba k PZP alebo havarijnému poisteniuTá vie v prípade potreby vybaviť odťah vozidla či právnu pomoc. Nebojte sa preto o ňu požiadať. Okrem toho, vám asistenčná služba vie zabezpečiť príjazd servisného technika či pomôcť s ubytovaním. K týmto službám naopak nespadajú náklady na náhradné diely a tiež, pokiaľ sa rozhodneme nechať si auto opraviť v zahraničnom servise, náklady na opravu vám budú preplatené podľa prepočtu priemernej sumy za opravu na Slovensku, ktorá sa môže od cien v zahraničí líšiť.  Väčší rozsah asistenčných služieb si viete dojednať  aj s cestovným poistením  prostredníctvom rozšírenej asistencii k autu. Číslo asistenčnej služby vašej poisťovne majte preto vždy po ruke. V prípade rečovej bariéry pri riešení poistnej udalosti môže dôjsť k nedorozumeniu, preto pokiaľ ste nútení podpísať dokumenty, ktorým nerozumiete a tlačí vás do toho privolaná policajná hliadka, pokojne k podpisu pridajte poznámku, že obsahu, ktorý podpisujete, nerozumiete.

Aj keď sa to zdá byť samozrejmé, z našich skúseností vieme, že veľa ľudí zabúda poistnú udalosť v zahraničí nahlásiť do zákonnej lehoty 30 dní od jej vzniku. Ďalšou chybou, ktorá vedie k problémom s poistným plnením je, že klient si vyberá svoje postenie na základe ceny poistenia a tým krytie pri jeho poistnej zmluve nemusí byť dostatočné. Nie vždy je dobré riadiť sa len podľa ceny, ale podľa toho čo vám daná poisťovňa a zvolený balík ponúka. Na trhu je množstvo produktov, ktoré vám vedia poskytnúť presne to, čo potrebujete. Pokiaľ sa v nich neorientujete, požiadajte o pomoc svojho finančného sprostredkovateľa. Ten vám bude nápomocný nielen pri výbere poistenia, ale aj v prípade, že sa vám či už doma na Slovensku alebo v zahraničí stane poistná udalosť.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac