5 inšpiratívnych kníh o investovaní pre každého

Na knižnom trhu nájdete množstvo rôznych kníh, ktoré ponúkajú návod na to, ako porozumieť financiám a zorientovať sa vo svete investovania. Aj tu platí staré známe pravidlo, “sto ľudí, sto chutí”. Preto sme pre vás vybrali 5 rôznych knižných titulov, z ktorých si každý vyberie podľa toho, aký druh literatúry má najradšej.

Najbohatší muž v Babylone

Prvý z titulov, ktorý sme vybrali je klasika pod názvom Najbohatší muž v Babylone. Prvé vydanie vyšlo ešte v roku 1926, no obsah je inšpirovaný tajomstvami úspechu národov starých tisícky rokov, ktoré sú aktuálne aj dnes. Kniha je považovaná za jedno z najinšpiratívnejších diel na tému peniaze. Autor George S. Clason v knihe hovorí o tom, prečo by sme si mali vziať príklad práve zo starých národov. Vysvetľuje to, ako sa dostať z finančných problémov, získať peniaze, udržať si ich a docieliť, aby samé zarábali ďalšie.

Myslenie rýchle a pomalé

Druhým našim odporúčaním je kniha, ktorá na prvý pohľad možno nevyzerá že ma s investovaním veľa spoločného, no opak je pravdou. Myslenie rýchle a pomalé je jednoznačným odporúčaním od viacerých svetových investorov. Daniel Kahneman vo svojej knihe vysvetľuje, ako funguje naša myseľ, a poukazuje na mentálne chyby, ktorých sa dopúšťame a ktoré následne ovplyvňujú naše investičné správanie. Hovorí tiež, ako nás intuícia a emócie vedú k nesprávnym úsudkom a rozhodnutiam. Poskytuje návod, ako týmto chybám predchádzať. V konečnom dôsledku kniha môže pomôcť predchádzať investičným chybám a naučiť robiť správne investičné rozhodnutia.

The money manual

Ďalší tip je pre mileniálov, ktorí chcú investovať, ale nevedia, kde začať alebo pre tých, ktorí nevedia, čo robiť so svojimi peniazmi vo všeobecnosti. The money manual je „príručka k peniazom“ od Tonyi Rapleyovej. Zahrnuté sú jednoduché zručnosti v oblasti správy peňazí a vytváranie finančných cieľov a ich plnenie

Inteligentný investor

Knižný tip od Benjamina Grahama, najlepšieho guru na investovanie rozpráva, ako sa má investor, maklér alebo investičný poradca vyhnúť závažným chybám v biznise a ako dosiahnuť svojich finančných cieľov.

Warren E. Buffett knihu označil ako „zďaleka najlepšia kniha o investovaní, ktorá kedy bola napísaná“. Kniha je písaná ľahkou formou, vhodná aj pre laikov. Nadčasovo platné prístupy sú doplnené o komentár uznávaného finančného analytika časopisu „Money“ Jasona Zweiga, ktorý aplikuje múdre rady, analytické prístupy a výstražné príbehy na dnešné trhové podmienky.

Snehová guľa

Ako posledný tip sme vybrali biografiu jedného z najznámejších investorov, Warrena Buffeta. Alice Schroeder vo svojej knihe odhaľuje vždy prísne strážené súkromie najbohatšieho muža sveta a otvorene rozpráva o pozadí a množstve udalostí a škandálov, ktoré Warrena Buffeta celý život sprevádzali.

Veríme, že vás výber našich titulov inšpiroval a zároveň, že vám pomôže na ceste k vysnívanému úspechu.
Želáme príjemné a inšpiratívne čítanie. 🙂

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac