Články

finportal.sk-stali-ste-sa-ucastnikom-dopravnej-nehody-nepanikarte-blog-ak-sa-nam-stane-nehoda-1024x683
Peniaze z povinnej poistky môžete použiť aj na opravu vlastného auta. Vypočítali sme, koľko to bude stáť
Keď na slovenskej ceste niekto spôsobí nehodu, nemusí sa obávať, že bude spôsobené škody platiť z vlastných peňazí. Dôvodom je legislatívna povinnosť, podľa ktorej musí mať každé vozidlo povinné zmluvné poistenie (PZP). Pri škodových udalostiach tak poškodený dostane plnenie z PZP vinníka. Majiteľ auta, ktorý nehodu spôsobil, si na ňom bude pokrčené plechy hradiť sám.
Mám si zobrať poistenie k hypotéke v banke alebo sa mám radšej poistiť samostatne?
Banky štandardne núkajú záujemcom o hypotéku aj poistenie. Klient si tak vie zabezpečiť, že v prípade nepredvídaných udalostí nepríde o strechu nad hlavou. Viaceré banky pritom žiadateľom o úver, ktorí si uzatvoria aj poistku, sľubujú zníženie úrokovej sadzby na úver.
finportal.sk-nahradne-vozidlo-ii.-1024x683
Ako dlho trvá likvidácia poistnej udalosti a čo poisťovne garantujú svojim klientom?
Keď má niekto poistený napríklad dom a zasiahne ho povodeň, nastáva takzvaná likvidácia poistnej udalosti. Poisťovne v tomto procese zisťujú rozsah a príčinu škody, môžu si vyžiadať dodatočnú dokumentáciu či potvrdenia. Kým sa majiteľ dostane k peniazom za škody, môže to trvať hodiny, dni, ale aj týždne. Portál Finsider sa preto opýtal poisťovní na slovenskom trhu, koľko dní v priemere u nich trvá likvidácia škôd v rámci poistenia majetku a či svojim klientom garantujú najneskorší termín, do ktorého dostanú peniaze, ak nastane likvidácia poistnej udalosti.
finportal.sk-chystate-sa-na-dovolenku-autom-vyhnite-sa-tymto-chybam-blog-co-si-skontrolovat-pred-cestou-1024x683
Stačí mi pri ceste do zahraničia cestovné poistenie k platobnej karte?
Cestovné poistenie ponúkajú nielen priamo poisťovne, ale sprostredkovane ho klientom dávajú aj niektoré banky k platobným kartám. V prvom diele poradne portálu Finsider, ktorý sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Finportal, riešime, či pre človeka, ktorý cestuje často do zahraničia, postačuje cestovné poistenie k platobnej karte, alebo si má radšej uzatvoriť klasické cestovné poistenie. Na otázku čitateľa odpovedá riaditeľ divízie neživotného poistenia spoločnosti Finportal Štefan Fajnor.
pexels-varla-scooter-9463263-min
Počet nehôd elektrických kolobežiek desaťnásobne vzrástol, od januára musia mať PZP
Za posledných päť rokov počet nehôd elektrických kolobežiek desaťnásobne vzrástol. Od januára budúceho roka už musia mať ich majitelia uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Upozornila na to poisťovňa Uniqa.
pexels-tima-miroshnichenko-5427648
Daňový bonus na deti od januára výrazne stúpol. Koľko musí zarobiť živnostník, aby dostal plnú sumu?
Daňový bonus na deti prešiel počas vlaňajška zásadnou rekonštrukciou. Nielen že sa menila jeho výška, ale aj podmienky výpočtu či nároku. Posledné zmeny začali platiť na začiatku tohto roka. Štedrejší je aj daňový bonus u živnostníka. Ten si ho môže uplatniť až vtedy, keď bude priznávať tohtoročné zárobky. Po novom je bonus nastavený na maximálnu výšku a počíta sa z čiastkového základu dane. Aby živnostník získal jeho plnú výšku, musí mať v tomto roku dostatočné zárobky.
pexels-leah-kelley-618923-min
Materskú dávku môžete dostať, aj keď nezarábate. Dôležité je, kedy ste prestali pracovať
Nárok na materské dávky môže získať aj tehotná žena, ktorá je bez práce. Slovenská legislatíva v týchto prípadoch pozná takzvanú ochrannú lehotu. Ide o obdobie, v ktorom už tehotná žena nemá prácu či neplatí odvody. Sociálna poisťovňa ju vtedy berie ako človeka, ktorý pracuje. O tom, či môže budúca matka nastúpiť na materskú dovolenku, rozhodne obdobie od straty zamestnania, ale aj čas, ktorý zostáva do pôrodu. Od začiatku vlaňajšieho júna navyše začali platiť novinky v oblasti ochrannej lehoty. Tie by mali zabezpečiť nárok na materské dávky aj pre ženy, ktoré otehotneli až po výpovedi.
pexels-andrea-piacquadio-3823491-min
Od mája sa menia pravidlá v druhom pilieri. Sporiť začnú aj ľudia, ktorí o to nežiadali
Na začiatku mája tohto roka začnú platiť ďalšie zmeny v sporení na dôchodok. Pôjde o automatický vstup do druhého piliera s predvolenou investičnou stratégiou či vyšší vekový limit pre vstup. Novinky priniesla vlaňajšia dôchodková reforma ministerstva práce. Prvé zmeny pritom nastali už na začiatku roka. Zaviedli sa individuálne garancie pri žiadosti o penziu zo sporenia, zmenila sa poplatková politika a zrušili sa takzvané akceptačné listy. Ministerstvo okrem toho na dva roky zmrazilo výšku príspevkov, ktoré putujú do sporenia, na úrovni 5,5 percenta zo mzdy.
finportal.sk-peter-jurecky-mame-unikat-v-online-zivotnom-poisteni-peter-jurecky-finportal4-web-1024x683-min
Peter Jurecký: Máme unikát v online životnom poistení
Téma digitalizácie sa v posledných rokoch skloňuje v oblasti biznisu stále častejšie. Spoločnosti, ktoré sa tomuto trendu venovali v dostatočnom predstihu sú dnes “lídrami” na trhu. Okrem toho, že dokážu ponúknuť viac možností, sú adaptabilnejšie a rýchlejšie dokážu reagovať na potreby trhu.
pexels-pixabay-268941-min
Životná poistka pre dieťa? Rodičom kryje výdavky, ale môžu mu s ňou aj niečo nasporiť
Okrem klasických produktov životného poistenia pre dospelých sú na trhu aj také, ktoré sa zameriavajú na deti. Životné poistenie pre deti sa podľa odborníkov od tých klasických líši hlavne cenou a zameraním. Prioritne by malo slúžiť na výpadok príjmu rodiča alebo zvýšené výdavky na zdravotnú starostlivosť pre dieťa po jeho úraze alebo chorobe. Rodičia si ho môžu nastaviť aj tak, že bude dieťaťu garantovať nasporené peniaze v dospelosti. Na slovenskom trhu predávajú čisto detské produkty len štyri poisťovne.