Články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok
Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.
pexels-skitterphoto-12619
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí
Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.
finportal.sk-invalidita-sa-tyka-aj-mladych-zivotne-poistenie-netreba-zanedbat-post-ts-zivot
Invalidita sa týka aj mladých ľudí
Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 - 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.
finportal.sk-stali-ste-sa-ucastnikom-dopravnej-nehody-nepanikarte-blog-ak-sa-nam-stane-nehoda-1024x683
Peniaze z povinnej poistky môžete použiť aj na opravu vlastného auta. Vypočítali sme, koľko to bude stáť
Keď na slovenskej ceste niekto spôsobí nehodu, nemusí sa obávať, že bude spôsobené škody platiť z vlastných peňazí. Dôvodom je legislatívna povinnosť, podľa ktorej musí mať každé vozidlo povinné zmluvné poistenie (PZP). Pri škodových udalostiach tak poškodený dostane plnenie z PZP vinníka. Majiteľ auta, ktorý nehodu spôsobil, si na ňom bude pokrčené plechy hradiť sám.
pexels-rdne-stock-project-8292793-min
Mám si zobrať poistenie k hypotéke v banke alebo sa mám radšej poistiť samostatne?
Banky štandardne núkajú záujemcom o hypotéku aj poistenie. Klient si tak vie zabezpečiť, že v prípade nepredvídaných udalostí nepríde o strechu nad hlavou. Viaceré banky pritom žiadateľom o úver, ktorí si uzatvoria aj poistku, sľubujú zníženie úrokovej sadzby na úver.
finportal.sk-nahradne-vozidlo-ii.-1024x683
Ako dlho trvá likvidácia poistnej udalosti a čo poisťovne garantujú svojim klientom?
Keď má niekto poistený napríklad dom a zasiahne ho povodeň, nastáva takzvaná likvidácia poistnej udalosti. Poisťovne v tomto procese zisťujú rozsah a príčinu škody, môžu si vyžiadať dodatočnú dokumentáciu či potvrdenia. Kým sa majiteľ dostane k peniazom za škody, môže to trvať hodiny, dni, ale aj týždne. Portál Finsider sa preto opýtal poisťovní na slovenskom trhu, koľko dní v priemere u nich trvá likvidácia škôd v rámci poistenia majetku a či svojim klientom garantujú najneskorší termín, do ktorého dostanú peniaze, ak nastane likvidácia poistnej udalosti.
finportal.sk-chystate-sa-na-dovolenku-autom-vyhnite-sa-tymto-chybam-blog-co-si-skontrolovat-pred-cestou-1024x683
Stačí mi pri ceste do zahraničia cestovné poistenie k platobnej karte?
Cestovné poistenie ponúkajú nielen priamo poisťovne, ale sprostredkovane ho klientom dávajú aj niektoré banky k platobným kartám. V prvom diele poradne portálu Finsider, ktorý sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Finportal, riešime, či pre človeka, ktorý cestuje často do zahraničia, postačuje cestovné poistenie k platobnej karte, alebo si má radšej uzatvoriť klasické cestovné poistenie. Na otázku čitateľa odpovedá riaditeľ divízie neživotného poistenia spoločnosti Finportal Štefan Fajnor.
pexels-varla-scooter-9463263-min
Počet nehôd elektrických kolobežiek desaťnásobne vzrástol, od januára musia mať PZP
Za posledných päť rokov počet nehôd elektrických kolobežiek desaťnásobne vzrástol. Od januára budúceho roka už musia mať ich majitelia uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Upozornila na to poisťovňa Uniqa.
pexels-tima-miroshnichenko-5427648
Daňový bonus na deti od januára výrazne stúpol. Koľko musí zarobiť živnostník, aby dostal plnú sumu?
Daňový bonus na deti prešiel počas vlaňajška zásadnou rekonštrukciou. Nielen že sa menila jeho výška, ale aj podmienky výpočtu či nároku. Posledné zmeny začali platiť na začiatku tohto roka. Štedrejší je aj daňový bonus u živnostníka. Ten si ho môže uplatniť až vtedy, keď bude priznávať tohtoročné zárobky. Po novom je bonus nastavený na maximálnu výšku a počíta sa z čiastkového základu dane. Aby živnostník získal jeho plnú výšku, musí mať v tomto roku dostatočné zárobky.
pexels-leah-kelley-618923-min
Materskú dávku môžete dostať, aj keď nezarábate. Dôležité je, kedy ste prestali pracovať
Nárok na materské dávky môže získať aj tehotná žena, ktorá je bez práce. Slovenská legislatíva v týchto prípadoch pozná takzvanú ochrannú lehotu. Ide o obdobie, v ktorom už tehotná žena nemá prácu či neplatí odvody. Sociálna poisťovňa ju vtedy berie ako človeka, ktorý pracuje. O tom, či môže budúca matka nastúpiť na materskú dovolenku, rozhodne obdobie od straty zamestnania, ale aj čas, ktorý zostáva do pôrodu. Od začiatku vlaňajšieho júna navyše začali platiť novinky v oblasti ochrannej lehoty. Tie by mali zabezpečiť nárok na materské dávky aj pre ženy, ktoré otehotneli až po výpovedi.