9 z 10 nehnuteľností je podpoistených.
S prehodnotením poistenia by sme nemali čakať.

Aktuálna ekonomická situácia sa na stavebnom trhu už dlhšie odráža najmä v podobe výrazne zvyšujúcich sa cien materiálov, práce a ceny nehnuteľností. To má za následok fakt, že 9 z 10 nehnuteľností je dnes podpoistených. V tejto súvislosti preto treba okrem prehodnotenia aktuálnych zmlúv, myslieť do budúcna a nové poistné zmluvy uzatvárať na vyššie poistné sumy.

Ceny stavebných materiálov od roku 2021 narástli až o 30 %. Aj to je jedným z faktorov, ktoré majú vplyv na výšku vyplateného poistného plnenia. Tie sa odrážajú na zvyšujúcich sa nákladoch poisťovní. Dnešná škoda v hodnote 600 € by ešte v minulom roku mala hodnotu približne 400 €. Tento fakt bude mať výrazný vplyv na ceny poistenia aj do budúcnosti.

Podpoistenie nehnuteľnosti sa dotýka takmer každej staršej poistnej zmluvy

V poisťovníctve platí zásada, že každý majetok by mal byť poistený na svoju reálnu hodnotu v čase. Ak klient pred piatimi rokmi staval dom v hodnote 100 000 € a aj jeho poistenie bolo uzatvorené na poistnú sumu 100 000€. Dnes však môže byť hodnota tohto domu až 200 000 €. Pokiaľ klient neprehodnotil svoju poistnú zmluvu, podpoistenie nehnuteľnosti môže byť až 50%. Tento fakt bude neskôr vplývať na výšku poistného plnenia. To v praxi znamená, že v prípade poistnej udalosti by klient poisťovne dostal len 50% z celkovej škody. Alarmujúce je, že podpoistenie nehnuteľnosti sa dotýka takmer každej staršej poistnej zmluvy. Podpoistenie si pritom poisťovne začínajú uplatňovať v prípade, ak je rozdiel medzi skutočnou hodnotou nehnuteľnosti a hodnotou nehnuteľnosti uvedenej v poistenej zmluve, ako poistná suma, väčší ako 15 – 20 % .

Ako sa pred podpoistením chrániť?

Okrem toho, že aj poisťovne majú nastavené isté mechanizmy, ktoré chránia klienta, ako napríklad indexácia, teda % o ktoré nám každoročne stúpa poistná suma, existuje aj mechanizmus, ktorý sa nazýva garancia poistnej sumy a tolerancia podpoistenia. Garancia poistnej sumy klientovi pri splnení určitých podmienok zaručuje, že poisťovňa nebude uplatňovať podpoistenie. Napríklad ak je poistná suma, ktorú si stanoví klient so sprostredkovateľom vyššia ako poisťovňou stanovená minimálna poistná suma, tak poisťovňa nebude uplatňovať podpoistenie. Tolerancia podpoistenia zase chráni klienta v prípade, ak by ceny nehnuteľností za rok stúpli, no klient má nastavenú toleranciu podpoistenia, poisťovňa mu v prípade škody nebude krátiť sumu poistného plnenia.

Ako si nastaviť novú poistnú zmluvu?

Pri poistení bytu by klient mal vychádzať z hodnoty, za ktorú by dokázal kúpiť podobný byt v obdobnom stave, približne rovnakej veľkosti, a v rovnakej lokalite. Táto suma by mala predstavovať výšku poistnej sumy. Pri rodinných domoch by mal vychádzať z hodnoty, ktorú by potreboval na jeho znovu postavenie(vrátane projektu a nákladov na odstránenie pôvodnej stavby). Odporúčame prehodnotiť a aktualizovať svoje poistenia maximálne v dvojročnej frekvencii.

Samozrejme, že výška poistnej sumy má vplyv aj na výšku poistného, ale vo väčšine poisťovní nefunguje priama úmera, ak klient zvýši poistnú sumu na dvojnásobok, poistné sa nezvýši dvojnásobne. Zároveň, všeobecná výška poistného tvorí približne jednu tisícinu z hodnoty samotnej nehnuteľnosti a domácnosti. Ak si teda klient zvýši poistnú sumu cca o 50.000 €, poistné sa mu zvýši okolo 50 € ročne.

V súčasnej situácii preto jednoznačne odporúčame skontrolovať si nastavenie aktuálnej zmluvy a následne kontaktovať svojho finančného sprostredkovateľa, ktorý klientovi poradí, ako v aktuálnej situácii ďalej postupovať.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac