Ako si upratať osobné financie ? Postačí dobrá rada, disciplína a pravidelnosť.

Viete, čo všetko zahŕňajú osobné financie? Nie sú to len príjmy, ale aj výdavky, úvery a úspory. Naučiť sa rozumne narábať s rodinným rozpočtom nám pomôže vyhnúť sa situáciám, ktoré nás môžu dostať do finančných ťažkostí.

Finančná disciplína

Jedným z najdôležitejších krokov je zavedenie finančnej disciplíny. V praxi to znamená, dať si dokopy všetky údaje o našich výdavkoch a stanoviť si svoj rozpočet. Pokiaľ sa nám podarí dodržiavať stanovený rozpočet dlhodobo, uvidíme progres aj v našich osobných financiách. 

Ako na vytvorenie finančnej rezervy?

Základným bodom je pozrieť sa na svoje financie a uvedomiť si, aké máme príjmy, výdavky a vedieť si zadefinovať, koľko peňazí, a na čo míňame. V tom nám môže pomôcť jednoduchý prehľad toho, koľko platíme za nájom, energie, stravu, opakujúce sa výdaje, napríklad za paušál alebo internet, nečakané výdaje a sumu, ktorú môžeme použiť na nákup oblečenia, kozmetiky a podobne. Podľa tohto si dokážeme stanoviť, koľko vieme ušetriť a rovnakú sumu odložiť, ideálne hneď po prijatí svojho vlastného príjmu. V prípade, ak sa aj stane, že príde nejaký neočakávaný výdaj, budeme oveľa lepšie pripravení.

Užitočné appky

Spravovať svoj rozpočet môžeme aj online, cez rôzne aplikácie. Už len samotný Internetbanking a nastavenie trvalých príkazov nám uľahčí fungovanie v našich financiách. Existuje množstvo aplikácií, ktoré slúžia ako náš správca financií. Môžeme spomenúť Wallet, Spendee, Mint, Buxfer, YNAB, Revolut alebo Expense Manager. Je už len na vás, ktorú si vyberiete a s ktorou sa najviac stotožníte.

Pomoc finančného sprostredkovateľa

Niekedy to jednoducho bez pomoci nejde. Pokiaľ si nedokážete sami správne nastaviť a mať pod kontrolou svoje osobné financie, nebojte sa obrátiť na finančného sprostredkovateľa. Sú to odborníci v oblasti financií, ktorí vám veľmi radi pomôžu a nastavia váš rozpočet tak, ako potrebujete.

Niektorí z nás sa dokážu v oblasti financií hravo orientovať, no finančná gramotnosť Slovákov je vo všeobecnosti na nízkej úrovni. Často práve finanční sprostredkovatelia nahrádzajú úlohu škôl a štátu a snažia sa prostredníctvom svojej práce s klientom zlepšovať ich orientáciu v osobných financiách a základných ekonomických pojmoch.

autor: Petra Heseková, obchodný riaditeľ Finportal a.s.

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac