Vývoj situácie na finančných trhoch. Čo môžeme očakávať ?

Vývoj situácie na finančných trhoch začína ovplyvňovať napätie a tlak. Štátne dlhopisy majú za sebou zlý úvod roku, americké akcie po niekoľkých mesiacoch skoro neustáleho rastu sa opäť stávajú volatilné. A to aj napriek tomu, že postupne na trh prichádzajú dobré správy. OECD zlepšilo výhľad, pomaly sa začína rozbiehať inflácia, alebo zlepšujúce sa makroekonomické dáta. Aktuálne ešte nepozorujeme dlhodobejšie prepady na akciách, je však evidentné, že akcie po týchto rastoch sú drahé a aj mierne zhoršenie situácie na finančných trhoch môže vyvolať výpredaje a prepad cien akcií.

Práve možný nárast inflácie v Amerike sa aktuálne stáva jedným z hlavným zdrojom nervozity na finančných trhoch. Eventuálny rast inflácie by veľmi pravdepodobne donútil FED k zvyšovaniu úrokových sadzieb, aby tým pribrzdil narastajúcu ekonomiku. Centrálna banka na to reagovala vyhlásením, že rastúca inflácia bude len krátkodobá a FED v žiadnom prípade nebude meniť svoju aktuálnu monetárnu politiku až do roku 2023. Minimálne nie dovtedy, kým ekonomika v USA nedocieli plnú zamestnanosť. Na druhej strane aktuálne nafúknutá bilancia FED-u, obrovsky deficit ako aj prebiehajúce fiškálne stimuly, ktoré produkuje americká vláda, môžu vyjadrenie FED-u, že ide iba o krátkodobú infláciu rýchlo zvrátiť. Tato situácia nijak neprispieva finančným trhom a iba zvyšuje volatilitu akcií. Wall Street na tieto správy reagovala chaoticky a to korekciou na akciových trhoch, posilnením USD a poklesom ceny zlata. A až čas nám ukáže, či zvýšená inflácia bude naozaj iba krátkodobá ako deklaruje FED, alebo pôjde o dlhodobejší nárast.

Čo teda môžeme očakávať? Môže prísť k dramatickému poklesu akcií?

Ak sa ukáže, že FED má pravdu a pôjde naozaj iba len o krátkodobé zvýšenie inflácie, situácia by sa mala ukľudniť a akcie by mali produkovať investorom naďalej kladné výnosy. Samozrejme, môže prísť k malým korekciám, ale dramatické prepady by prísť nemali. Je asi pravdepodobné, že akcie už neporastú takou rýchlosťou ako rástli doteraz (index S&P 500 urobil od minuloročného marcového prepadu nárast necelých 70%), ale výnosy budú stále veľmi zaujímavé. A to aj v kontexte toho, že Americké dlhopisy nemajú pred sebou žiadnu ružovú budúcnosť, keďže ich výnosy sú veľmi nízke.

Ak však inflácia stúpne a bude mať dlhodobý charakter, FED bude musieť zakročiť a priškrtiť súčasnú menovú politiku. Na to akcie veľmi pravdepodobne zareagujú krátkodobým prepadom. Keďže investovanie do amerických dlhopisov pri aktuálne nízkych výnosoch nedáva veľký ekonomický význam a držať dlhodobo hotovosť pri budúcej rastúcej inflácií bude investičná samovražda, vytvára sa tak veľký predpoklad, že investori využijú túto eventuálnu korekciu na finančných trhoch na doinvestovanie do svojich akciových portfólií. Akcie totiž dokážu z dlhodobého hľadiska ochrániť financie pred infláciou a ešte doručiť investorovi aj očakávaný zisk.

Retailový investor by si ale mal dávať pozor na svoju investíciu a mal by ju určite diverzifikovať. Diverzifikovať minimálne z hľadiska geografického, z hľadiska rôznych sektorov a aj z hľadiska časového. Aby mohol dodržať takúto diverzifikáciu investovaním priamo do akcií, potreboval by značne veľký finančný obnos. Preto pre bežných ľudí sú najvhodnejšie na investovanie práve fondy, ktoré tieto všetky kritéria spĺňajú. A vďaka dlhodobému a najmä pravidelnému investovaniu do akciových fondov si vie aj bežný retailový investor zabezpečiť a naplniť svoje dlhodobé finančné ciele.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora Ľubomíra Bratha, produktového špecialistu pre investície a penzie Finportal

Komentár sme písali pre denník HN

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac