Ako si vybrať správneho realitného makléra a nehnuteľnosť

Nárast inflácie, úrokových sadzieb, vojnový konflikt a energetická kríza sa prejavujú v rozmýšľaní každého z nás. Riešenie vlastného bývania je však pre mnohých aj napriek tomu téma, ktorú je potrebné riešiť. Predaj nehnuteľností sa stáva náročnejší, ako bol v posledných rokoch, kedy stačilo nehnuteľnosť len inzerovať, prípadne spomenúť medzi známymi, to že je na predaj. O tom, ako si správne vybrať realitného makléra, sme sa rozprávali s Michalom Kubíkom, projektovým manažérom Finportal pre reality.

Na čo sa má klient zamerať pri výbere realitného makléra?

Pri výbere realitného makléra je dobré zamerať sa na viacero aspektov. V prvom rade sú to referencie od klientov a jeho aktuálnej ponuky. Jeden z dôležitých faktorov je aj samotná realitná kancelária, ktorú zastupuje. Aké má skúsenosti, či v prípade obhliadky a stretnutia dodržuje základné právne kroky, ako potrebný podpis dokumentov pri realizácii obhliadky alebo náboru nehnuteľnosti s jasne dohodnutými podmienkami. Dobrý realitný maklér by mal predávajúcemu objasniť vývoj cien nehnuteľností za posledný rok a pri ich prezentácii hovoriť nielen o kvalite, ale aj slabých stránkach nehnuteľností, občianskej vybavenosti v okolí a predpokladaných nákladoch na bývanie. V prípade, ak má klient záujem o kúpu domu či bytu, je ideálne, ak realitná kancelária zastrešuje v rámci spolupráce s finančným agentom aj otázku financovania, aby bol priebeh kúpi čo najviac jednoduchý a komfortný pre klienta. 

Čo všetko by mu maklér mal v rámci balíka služieb poskytovať?

V prípade, ak chce klient predať nehnuteľnosť , mal by sa zamerať na nasledovné : 
a) profesionálny nábor nehnuteľnosti do ponuky s poradenstvom a vysvetlením vývoja cien v danej lokalite

b) profesionálne spracovanie nehnuteľnosti, za účelom jej prezentácie na webových portáloch

c) marketingovú podporu predaja nehnuteľnosti

d) obhliadky s potencionálnymi kupujúcim

e) kompletný právny servis pri prevode vlastníckych práv na nehnuteľnosti

f) odovzdávanie nehnuteľnosti a prepis energií

 

V prípade, ak chce klient kúpiť nehnuteľnosť, platí: 

a) profesionálna prezentácia nehnuteľností s kompletnými informáciami o mieste, kde sa nehnuteľnosť nachádza 

b) v prípade záujmu kompletný právny servis a dohodnutie konkrétnych požiadaviek klientov

c) zabezpečiť cez kolegov kompletný finančný servis, aby klient neprišiel o rezervačný poplatok na základe jemu nepresne prezentovaných jeho možností financovania

d) zabezpečenie presného termínu na podpis zmluvnej dokumentácie a následnej postupnosti v procese prepisu vlastníckych  práv, prípadne záložného práva

e) odovzdanie nehnuteľností a prepis energií 

Na čo dávať pozor pri výbere nehnuteľnosti na realitných portáloch - existujú indície, na základe ktorých vieme povedať, že ide o problémovú nehnuteľnosť ?

Vždy je vhodné pozrieť si lokalitu, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Momentálne je prezentácia nehnuteľnosti na našom trhu na vysokej úrovni. Akonáhle je malý počet nekvalitných fotiek, takmer žiadne informácie o nehnuteľnosti, je to jasný signál, že niečo nebude v poriadku. To, či ide o problémovú nehnuteľnosť v právnej rovine je napríklad informácia, že je možná kúpa len v hotovosti. To znamená, že sa pravdepodobne sa jedná o nehnuteľnosť, ktorá sa nedá financovať hypotekárnym úverom.

Na čo sa pýtať makléra pri obhliadke?

Zo základných otázok, ktoré by sa klient mal pýtať sú:

a) rozmery podlahovej plochy nehnuteľností aj s príslušenstvom

b) spôsoby vykurovania, ohrev vody, vodných zdrojov 

c) slnečnú orientáciu

d) občianska vybavenosť v okolí a možnosť parkovania, dopravných spojov

e) výška zálohových platieb a rozpis platieb súvisiacich s nehnuteľnosťou 

f) informovanosť o typológii susedov 

g) vek stavby, kedy bol približne postavený, z čoho bol postavený, prípadná rekonštrukcia ak bola, kedy bola vykonaná 

h) či čerpal bytový dom nejaký úver na rekonštrukciu

j) v akom stave sa nehnuteľnosť predáva a s akým prípadným zariadením 

i) prečo predávajúci nehnuteľnosť predávať

Treba si pozrieť aj okolie nehnuteľnosti? Je to dôležité?

Určite treba okolie navštíviť vo viacerých časoch, aby klient zistil, ako reálne prebieha život v okolí nehnuteľnosti cez deň aj večer, aká je dopravná situácia ráno. Tiež, aká je hlučnosť a občianska vybavenosť nehnuteľnosti. 

Je vhodné pýtať si aj referencie susedov?

Tak to by bolo výborné, zistiť, kto v okolí býva. Ak by vedel získať názor susedov bolo by to skvelé.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportalreality.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac