Zmenila sa výška životného minima. Ovplyvní to aj výšku úveru v banke ?

Príjmová hranica pod ktorou hovoríme o stave hmotnej núdze sa mení pravidelne každý rok. Od 1.júla tohto roka sa suma na jednu plnoletú fyzickú osobu na nasledujúci rok mení na 234,42 eura mesačne, čo predstavuje zvýšenie o 16,36 eura, oproti predchádzajúcemu obdobiu.

Výška životného minima platná od 1.7.2022 do 30.6.2023:

  • 234,42 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
  • 163,53 € mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
  • 107,03 € mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa.

Zmenu výšky životného minima oproti minulému obdobiu si môžete pozrieť v tabuľke v prílohe.

Zmena výšky životného minima má tiež vplyv aj na výpočet ukazovateľa schopnosti klienta splácať úver. Ten sa používa pri výpočte maximálnej výšky poskytnuteľného úveru klientovi. Klient, ktorý žiada o úver musí dosiahnuť finančnú rezervu vo výške 40 % čistého príjmu po odpočítaní životného minima a splátok úverov. Preto je dobré o  úver v banke žiadať vtedy, keď je priemer posledných šiestich výplat klienta, ktoré posudzuje banka, čo najvyšší. V prípade, ak sa zvýši výška životného minima, totiž môže nastať situácia, že ľudia s hraničným príjmom nesplnia stanovené opatrenie a nezískajú tak úver alebo im ho banka schváli v nižšej výške.

Príklad z praxe, pri žiadosti o úver v banke:

  • jednému žiadateľovi s čistým mesačným príjmom 1 500 eur, so splatnosťou úveru na bývanie 360 mesiacov, pri úrokovej sadzbe 3% bude od 1.7.2022 možné poskytnúť úver na bývanie nižší o 1 830 eur,
  • dvom žiadateľom s čistým mesačným príjmom 3 000 eur, so splatnosťou úveru na bývanie 360 mesiacov, pri úrokovej sadzbe 3% bude od 1.7.2022 možné poskytnúť úver na bývanie nižší o 3 110 eur,
  • dvom žiadateľom s jedným dieťaťom, s čistým mesačným príjmom 3 000 eur, so splatnosťou úveru na bývanie 360 mesiacov, pri úrokovej sadzbe 3% bude od 1.7.2022 možné poskytnúť úver na bývanie nižší o 3 940.

Na druhej strane rodičia pocítia zvýšenie ukazovateľa, a to na rodičovskom príspevku. Ten sa mení od januára pre rodiča, ktorý nepoberal materské na 301 eur a pre poberateľa tejto dávky na 412,60 eura. Keďže rodičovský príspevok je vo väčšine bánk akcetovaný ako príjem pri žiadosti o hypotekárny úver, tak sa zvýšením životného minima môžu kvalifikovať na vyššiu výšku hypotekárneho úveru.

Výška rodičovského príspevku platná od 1.1.2023 do 31.12.2023:

  • 301,00 € mesačne, ak rodič nepoberal materské,
  • 412,60 €, ak rodič poberal materské.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac