Stali ste sa účastníkom dopravnej nehody doma či v zahraničí ? Nepanikárte

V dôsledku zvýšenej frekvencie áut na cestách, môže počas letných mesiacov dochádzať k väčšiemu počtu nehôd. Čo robiť, pokiaľ ste účastníkom dopravnej nehody?

1.) Zabráňte ohrozeniu ďalších účastníkov

V prvom rade zapnite varovné svetlá, nasaďte si reflexnú vestu a v dostatočnej vzdialenosti do vozidla umiestnite na cestu varovný trojuholník.

2.) Poskytnite prvú pomoc

Pokiaľ sú účasní nehody aj ďalší ľudia, skontrolujte, či sú v poriadku, prípadne im poskytnite prvú pomoc a zavolajte záchrannú službu na telefónnom čísle 155 alebo 112. Následne poskytujte podľa pokynov operátora na linke záchrannej služby.

3.) Zavolajte políciu

Pokiaľ sa jedná o väčšiu škodu, či už ide o hmotnú škodu prevyšujúcu 3 990 € alebo zraneniu či úmrtiu osôb, kontaktujte políciu SR na číslach 158 alebo 112. Urobte tak aj v prípade, pokiaľ sa účastníci nevedia dohodnúť na tom, kto je vinníkom, pokiaľ je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok. To isté platí pokiaľ účastník nehody nezastavil vozidlo, nepreukázal svoju totožnosť či neposkytol údaje o poistení vozidla.

4.) Nehodu zdokumentujte

Vyhotovte čo najdôkladnejšie fotografie z miesta nehody a zhodnoťte približný rozsah škody. Zároveň nezabudnite spísať správu o nehode. Správu o nehode podpisujú všetci účastníci nehody. Originál tlačiva má k dispozícii vinník nehody, ktorý je povinný škodu nahlásiť vo svojej poisťovni a kópia zostáva poškodenému. V prípade rečovej bariéry pri riešení poistnej udalosti môže dôjsť k nedorozumeniu, preto pokiaľ ste nútení podpísať dokumenty, ktorým nerozumiete a tlačí vás do toho privolaná policajná hliadka, pokojne k podpisu pridajte poznámku, že obsahu, ktorý podpisujete, nerozumiete.

5.) Nehodu nahláste čo najskôr poisťovni

Nestrácajte čas a nehodu nahláste poisťovni vinníka bezprostredne po tom, ako sa stala. Originál správy o nehode by mal odovzdať poisťovni vinník nehody. V prípade, že sa tak nestane, poistnú udalosť nahlási poškodený vodič. Nehodu je nutné písomne nahlásiť poisťovni do 15 dní v prípade, ak sa nehoda stala na území Slovenska, v prípade, ak sa nehoda stala v zahraničí, tak platí lehota 30 dní.

Na záver pripomíname, aby ste v prípade nehody nezabudli využiť aj asistenčné služby vašej poisťovne a zároveň kontaktovať vášho finančného sprostredkovateľa, ktorý vám pomôže s komunikáciou s poisťovňou a následným nahlásením poistnej udalosti.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac