Zrušiť alebo len prehodnotiť svoju aktuálnu zmluvu o životnom poistení? Predtým, ako sa rozhodnete, odpovedajte si na tieto otázky.

Pokiaľ sa vám zmenila životná situácia či zdravotný stav a prehodnocujete výhodnosť aktuálnej zmluvy o životnom poistení, predtým, ako sa pre konkrétnu zmenu rozhodnete, odpovedajte si na kľúčové otázky, ktoré vám pomôžu zistiť, ktorá z možností bude pre vás najvýhodnejšia.

Aký je váš aktuálny zdravotný stav?

V prvom rade, ak uvažujete o zrušení existujúcej  zmluvy životného poistenie, je potrebné vziať do úvahy váš aktuálny zdravotný stav. Ak vám totiž počas trvania pôvodného poistenia vznikol úraz alebo ochorenie, nová poisťovňa ho bude považovať za predchorobie. Môže nastať aj situácia, kedy vás kvôli zdravotnému stavu nová poisťovňa odmietne zobrať do poistenia.

Máte viacero existujúcich diagnóz?

Ak už máte diagnostikované ochorenie alebo úraz a nechcete navštevovať lekárov kvôli doloženiu lekárskych správ, sú limity bez skúmania zdravotného stavu vhodnou alternatívou. V tomto prípade nebudú poisťovne pri vstupe do poistenia skúmať váš zdravotný stav, ale pri poistnej udalosti budú pozerať na predchorobie. Výnimkou je poisťovňa NN, ktorá ani pri poistnej udalosti nerieši súvis s predchorobím. Negatívom môžu byť síce nižšie limity poistných súm oproti štandardnému poisteniu, no stále sa jedná o pomerne výhodný typ poistenia.

Potrebujete poistenie na vyššiu poistnú sumu?

Pokiaľ potrebujete poistenie na vyššiu poistnú sumu a máte existujúce diagnózy, tu odporúčame ísť cestou predbežného ocenenia. Je nezáväzné a po doložení zdravotnej dokumentácie sa poisťovňa vyjadrí, za akých podmienok vás príjme do poistenia. Pri uzatváraní poistenia je potrebné brať do úvahy aj indexáciu, teda automatické navyšovanie poistného krytia zo strany poisťovne. Nezabúdajme, že poistné sumy, ktoré platia dnes sa môžu v čase meniť a suma 100 000 eur nemusí mať o 20 rokov od podpisu zmluvy rovnakú hodnotu.

Na Slovensku je viacero poisťovní, v ktorých je možné uzatvoriť si zmluvu o životnom poistení. Chápeme, že rozhodnúť sa, ktorý produkt zo širokého portfólia je pre vás ten najvýhodnejší nie je jednoduché. Práve preto vám naši kolegovia radi pomôžu vybrať a porovnať tú najvýhodnejšiu ponuku na trhu.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac