Nové pravidlá DTI pri poskytovaní hypotekárnych úverov

Z dielne NBS prichádza nová úprava týkajúca sa poskytovania úverov na bývanie, ktorá by mala vstúpiť do platnosti od 1. októbra 2022. Týkať sa bude žiadateľov o úver, ktorý v čase podania žiadosti prekročili vek 40 rokov, a zároveň doba splatnosti úveru presahuje 64 rokov veku klienta.

Po novom sa žiadateľom o úver nad 40 rokov, ktorým splatnosť úveru presahuje do dôchodku bude postupne znižovať maximálne DTI, teda pomer  dlhu k príjmom. Dnes si klient môže od banky štandardne požičať 8-násobok svojho ročného príjmu. Nová úprava NBS navrhuje, aby sa maximálna výška úveru znižovala o 0,25 násobok čistého ročného príjmu klienta za každý rok presahujúci 40 rokov. To znamená, že 41-ročný klient si tak bude môcť požičať už len 7,75 násobok svojho ročného príjmu a 50- ročný klient len 5,5 násobok svojho príjmu.

Na Slovensku  vznikol z dôvodu dobrej dostupnosti a výhodnosti úverov trend posúvania splatnosti hypoték do vysokého veku. Klienti si pri navyšovaní výšky úverov a refinancovaní  posúvali aj splatnosť. Až štvrtina dlžníkov má dnes vyšší dlh ako pred troma rokmi, a to napriek pravidelným splátkam. Pri prechode na dôchodok však treba rátať s  poklesom príjmu a možnými problémami so splácaním úveru.

Cieľom tento úpravy je práve snaha o zníženie možných problémov so splácaním svojho záväzku v dôchodkovom veku. Na jednej strane by mal ochrániť klientov pred prípadnou stratou bývania, na strane druhej zabezpečiť finančnú stabilitu a zdravie bankového sektora.

Podľa vyjadrení NBS sa regulácia sa dotkne približne len 1 z 20 klientov. Títo klienti si budú môcť zobrať v priemere o 15 % nižší úver, než ako si bežne brali dnes.

Tak ako doteraz v platnosti ale ostáva výnimka, ktorá umožňuje poskytnúť 5% úverov s DTI nad hlavným limitom. Poskytovanie výnimiek je naďalej v kompetencií jednotlivých bánk.

Ilustračný príklad

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac