Cestujete? Nezabudnite na cestovné poistenie.

Dovolenková sezóna už začala a pokiaľ sa aj vy chystáte vyraziť do zahraničia, či už za oddychom alebo športovými aktivitami, je potrebné myslieť aj na dobre nastavené cestovné poistenie. Pripravili sme pre vás krátky manuál, na čo myslieť pred výberom pre vás najlepšieho cestovného poistenia.

V prvom rade odporúčame nerozhodovať sa podľa ceny. Najlacnejšie cestovné poistenie nemusí vyhovovať vašim požiadavkám. Zamerajte sa skôr na to, čo konkrétna ponuka cestovného poistenia obsahuje a vyberte si také poistenie, ktoré bude najlepšie kryť vaše potreby. Pri určovaní najvhodnejšieho typu poistenia si odpovedzte na pár dôležitých otázok.

Kam, kedy a kto cestuje?

Overte si, či máte správne vybranú územnú platnosť, teda miesto pobytu, kam cestujete. Väčšinou je postačujúce zvoliť si buď Európu alebo celý svet a cestovné poistenie vás kryje na celom zvolenom území.

Dôležité je správne nastavenie dátumu odchodu do zahraničia a predpokladaného príchodu domov. Poistenie býva platné od nultej hodiny dátumu odchodu a končí 24. hodinou dátumu príchodu. Vyberte si počet ľudí, ktorí s vami cestujú. Rodinné cestovné poistenie máva zvýhodnenú cenu. Cestovné poistenie pre deti je lacnejšie ako pre dospelých.

Ako často cestujete?

Podľa toho, ako často cestujete mimo územie Slovenska, si vyberajte aj to, či vám bude stačiť krátkodobé poistenie alebo sa rozhodnete pre celoročné cestovné poistenie. Pokiaľ cestujete raz ročne na 10 dňovú dovolenku, postačí vám krátkodobé cestovné poistenie. Ak však cestujete často napríklad do okolitých krajín, výhodnejšou alternatívou pre vás bude ročné cestovné poistenie.

Akú aktivitu budete v zahraničí vykonávať?

Vplyv na správny výber cestovného poistenia má aj aktivita, ktorú sa chystáte v zahraničí vykonávať. Môžete sa vybrať za oddychom, športom  alebo vás v zahraničí čaká pracovná cesta. Pri štandardnom krytí v rámci cestovného poistenia bývajú zahrnuté aj bežné ľahké športové aktivity. Ak sa chystáte vykonávať rizikový šport, nezabudnite na športové poistenie.

Ako si správne nastaviť poistenie?

Základnou zložkou každého cestovného poistenia do zahraničia je poistenie liečebných nákladov. K nemu si môžete vybrať z množstva pripoistení. Najčastejšími a najviac využívanými bývajú poistenie batožiny, úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti za škodu a poistenie storna zájazdu.

Pokiaľ nemáte čas vyhľadať medzi množstvom ponúk poisťovní, kontaktujte svojho finančného sprostredkovateľa, ktorý pozná špecifiká jednotlivých ponúk poisťovní. Vie vám poradiť produkt, ktorý bude pre vás na základe vyššie spomenutých preferencií ten najvhodnejší. Využiť môžete aj kalkulačku pre cestovné poistenie online, ktorá vám zobrazí porovnanie cestovného poistenia viacerých poisťovní na jednom mieste. Cestovné poistenie môžete mať uzatvorené v priebehu pár minút.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac