Mileniáli a peniaze. Sú naozaj takí materialistickí?

Mileniáli. Generácia narodených medzi rokom 1980 – 2000. O mileniáloch alebo o generácii Y sa hovorí ako o optimistoch, s nedostatkom času. Poďme sa pozrieť na to, ako sa správajú v otázkach míňania a investovania svojich peňazí.

Podľa aktuálneho prieskumu realizovaného American Institute of Certified Public Accountants (AICPA), generácia Y rieši finančné otázky inak ako generácia pred ňou. Aj keď je generácia Y často označovaná ako materialistická, podľa štatistík má najväčší strach práve z toho, či si v budúcnosti bude schopná zabezpečiť vlastné bývanie, auto či odložiť na dôchodok.

Osobný kontakt je pre mileniálov stále dôležitý

Kríza, ktorá prišla v roku 2008 u mnohých spustila lavínu nedôvery vo finančné inštitúcie. Mnohí, nielen mladí ľudia, sa tak začali spoliehať na svoj “rozum” a volili konzervatívnejšie cesty ako investovanie do fondov so snahou o zhodnotenie svojich peňazí. Peniaze tak namiesto investovania začali odkladať “do vankúša”. Neplatí to však globálne. 65% opýtaných z generácie Y, ktorí mali vyššie príjmy uviedli, že spravovať ich majetok im pomáhajú finanční sprostredkovatelia a odborníci na investovanie. Zároveň uviedli, že je pre nich aj v online dobe online technológií stále dôležitý osobný vzťah s človekom, ktorý má ich financie na starosti. Aj tu sa ukazuje, že otázka peňazí je pre väčšinu ľudí stále citlivá a osobná záležitosť.

Sociálne siete a ich tlak

Prieskum Amerického inštitútu ukazuje aj to, že viac ako tri štvrtiny mileniálov chce mať rovnaké oblečenie, autá a technologické vychytávky ako ich priatelia, čo spôsobuje zbytočné zadlžovanie sa už v pomerne skorom veku. Tlak na danú generáciu vytvárajú aj sociálne siete. Tie ukazujú skreslený obraz skutočnosti plnej luxusu, ktorý u mnohých dokážu vyvolať pocity menejcennosti, neschopnosti či potreby vyrovnať sa tomuto obrazu. Ak sa na míňanie pozrieme z pohľadu pohlaví, ako šetrnejšie sa oproti mužom javia ženy.

Práca musí dávať zmysel

Hoci pre väčšinu mileniálov hľadajúcich si prácu sú výška platu a odmeny stále veľmi dôležité, ani zďaleka to už nie je primárny faktor, na základe ktorého sa pre danú pozíciu rozhodnú. Oveľa dôležitejšími sú pre generáciu Y faktory ako rešpekt, spravodlivé zaobchádzanie a férové podmienky na pracovisku. Inými slovami, generácia Y chce prácu, ktorá bude dávať zmysel im aj vonkajšiemu svetu okolo. Hľadá zmysel a naplnenie, ktoré sa neodzrkadľuje len vo výške mzdy. Stále viac si pritom uvedomuje aj dôležitosť ochrany životného prostredia a tak preferuje zamestnávateľov, ktorí sú zodpovední aj v tejto oblasti.

Aj keď je pravda, že mileniáli míňajú viac na zážitky ako predchádzajúce generácie, nedá sa označiť ich ako nezodpovedných. Každý extrém je zlý a preto je dôležité hľadať správny pomer medzi schopnosťou dopriať si to, po čom túžime tu a teraz a odkladaním si na budúcnosť.

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac