Poistenie proti živelným pohromám. Poistite sa, kým nie je neskoro.

Na Slovensku sa v posledných rokoch stretávame so živlami, na ktoré sme doposiaľ neboli zvyknutí. Extrémne dažde s vysokým úhrnom zrážok, krupobitie, zosuv pôdy či slabšie tornádo, sú už bežným javom aj na takých miestach, kde tomu tak v minulosti nebolo. Spýtajte sa sami seba otázku, som na takúto situáciu pripravený? Mnohí z nás riešia poistenie proti živelným pohromám až vtedy, keď dôjde k nešťastiu, prípadne nevedia, čo ich zmluva obsahuje. S tým často súvisí aj jej neaktuálnosť. Čo všetko treba mať v poriadku ešte predtým, ako sa niečo stane a prečo je dobré nepanikáriť?

Urobte preventívne opatrenia

  • Poistenie proti živelným pohromám pravidelne aktualizujte. Najmä v prípade, ak nemáte v zmluve vopred zahrnutú indexáciu.
    Cena nehnuteľnosti rastie nielen v čase, ale aj v hodnotou zariadenia vašej domácnosti. Najmä, ak počas rokov pribudne do rodiny viac členov. Zmluvu pritom odporúčame aktualizovať v priemere raz za 3 až 5 rokov.

    Priebežne si robte fotodokumentáciu toho, čo máte doma.
    Nábytok, elektrospotrebiče, koberce a iné vybavenie, ktoré má vyššiu hodnotu. V prípade škodovej udalosti tak budete vedieť poisťovni jednoducho preukázať čo a v akom rozsahu bolo poškodené.

Ak už dôjde k živelnej pohrome, nepanikárte

Ak už sa stane, že vás zasiahla živelná pohroma, čo najskôr kontaktujte poisťovňu.
Pracovníci vám vysvetlia ako ďalej postupovať, na miesto pošlú technika, ktorý vykoná obhliadku, a zaznamená pritom rozsah škôd.

Snažte sa čo najrýchlejšie zmierniť rozsah škôd.
Ak sa pokúsite škody zmierniť vhodnými preventívnymi opatreniami, poisťovňa vám vie na tieto náklady poskytnúť zálohu do 30 dní od požiadania, prípadne poskytnúť primeraný preddavok. Ak sa rozhodnete náklady hradiť z vlastných zdrojov, poisťovňa vám môže tieto náklady dodatočne preplatiť. Platí to však až vtedy, ak je isté, že dôjde k poistnému plneniu.

Dodatočné škody, ktoré sa ukážu až po čase

Na odstránenie škôd je lepšie zavolať si odborníkov, ako riešiť škodu na vlastnú päsť.
Vtedy sa môžu náklady spojené s jej odstraňovaním predražiť. Odstránenie škody nesprávnym spôsobom môže spôsobiť problém a poisťovňa takéto výdavky nemusí preplatiť.

Napriek tomu, že šanca, že nás zastihne niektorý zo živlov možno nie je až taká vysoká, ak sa to stane, škody môžu byť fatálne. Preto by sme k téme poistenia proti živelným pohromám a ochrane nášho majetku nemali byť ľahostajní. Hovoriť si, “mne sa to nestane” rozhodne nodporúčame. Cena poistenia nie je vysoká v porovnaní s tým, že nám môže zachrániť strechu nad hlavou, ktorú si mnohí z nás budujú po celý život.

Zistite informácie o tom, koľko by stálo poistenie vašej nehnuteľnosti, prípadne si uzavrite novú poistnú zmluvu z pohodlia domova, jednoducho prostredníctvom nášho porovnávača najpoistenie.sk

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Rodičovský bonus sa bude od januára vyplácať inak. Penzistom vďaka tomu stúpne mesačný dôchodok

Vyplácanie rodičovského bonusu sa od budúceho roka zmení. Kým v tomto roku ho penzisti dostali jednorazovo, od januára ho budú poberať mesačne spolu so svojim dôchodkom. Pri zavádzaní bonusu sa totiž počítalo s tým, že Sociálna poisťovňa dostane čas na to, aby sa na nový systém mohla pripraviť. V prvom roku fungovania ho teda posielala jednorazovo. Niektorí dôchodcovia navyše od januára dostanú štedrejší bonus. Poisťovňa ho bude počítať z vlaňajších zárobkov detí.

Zobraziť viac
Minimálna mzda vzrastie na 750 eur. Zamestnanci v skutočnosti dostanú menej peňazí

Zamestnanci, ktorí dostávajú najnižšie mzdy, si v budúcom roku prilepšia. Po historicky druhej dohode firiem a odborárov bude rásť minimálna mzda. Stúpne zo súčasných 700 eur na 750 eur. Spoločný návrh minimálnej mzdy počíta so zvýšením nad rámec zákonného automatu. Zamestnanci takú sumu v skutočnosti na účet nedostanú. Čistá minimálna mzda je totiž o desiatky eur nižšia. Svoj podiel na práci si z hrubej mzdy berie štát, zdravotná poisťovňa a Sociálna poisťovňa.

Zobraziť viac
Invalidita sa týka aj mladých ľudí

Podľa štatistík Sociálnej poisťovne za rok 2022, sa až takmer 38 % novopriznaných invalidít u mladých ľudí od 20 – 29 rokov týka duševných chorôb. Napriek týmto štatistikám, mladí ľudia životné poistenie prehliadajú a nevenujú mu dostatočnú pozornosť. Pokles schopnosti pracovať by sa však nemal podceňovať. Dôsledky invalidity môžu mať vážne nielen finančné, ale aj životné dopady.

Zobraziť viac